flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Українські суди потребують перезавантаження через зміни до Конституції.

22 липня 2015, 15:00

      21 липня 2015 року відбувся круглий стіл «Українські суди – перезавантаження через зміни до Конституції», організаторами якого виступили Центр політико-правових реформ, Реанімаційний пакет реформ, Українська правнича фундація та інші. Участь у заході взяли члени Конституційної Комісії, народні депутати України, представники Адміністрації Президента, Міністерства юстиції України, судової системи, посли іноземних держав, представники міжнародних організацій, іноземні і вітчизняні експерти та громадські активісти. Від Вищої ради юстиції в роботі круглого столу брали участь член ВРЮ, Конституційної Комісії та Ради з питань судової реформи при Президентові України Андрій Бойко та член ВРЮ Микола Гусак.

         Предметом обговорення стали пропозиції щодо внесення змін до Конституції України в частині реформування судової системи, в тому числі й перехідні положення, які повинні забезпечити ефективний перехід до європейських стандартів, зокрема й через оновлення суддівського корпусу.

        Відкриваючи захід, Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко зазначив, що учасники заходу мали можливість поговорити про найважливішу реформу, від якої залежить спроможність нашої країни стати на шлях розвитку, зростання і досягти на цьому шляху успіху, – судову. «Спроби в останні роки зробити щось у судовій реформі на рівні законів, на рівні маніпуляцій з суддями, з інституціями, які працюють в судовій владі, врешті-решт приводять до висновку, що такий рівень чи така глибина реформування очевидно недостатня. Сьогодні всі в нашій країні говорять про необхідність внести зміни до Конституції України і завдяки цьому отримати новий рівень, нові важелі впливу на реформування судової системи», – сказав Ігор Коліушко.

     У рамках роботи першої сесії «Завдання конституційної реформи і ключові виклики» експерти обговорили пропозиції щодо внесення змін до Розділу «Правосуддя» Конституції України, напрацьовані Конституційною Комісією при Президентові України.

      Член Конституційної Комісії і Ради з питань судової реформи, заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд зазначила, що «проект змін до Конституції повинен запропонувати механізм оновлення суддівського корпусу». «Немає ідеального рішення щодо того, яким має бути цей механізм, але ми повинні шукати його», – переконана О.Сироїд.

     Аналізуючи пропозиції щодо повноважень Вищої ради правосуддя, напрацьовані Конституційною Комісією, О.Сироїд вернула увагу на те, що у пропозиціях змін до Конституції України написано, що Вища рада правосуддя «вносить подання про призначення судді», хоча якщо ми кажемо про номінальне призначення суддів Президентом України, то мало би бути написано «приймає рішення про призначення судді», а Президент лише видає Указ про таке призначення. «Якщо «вносить подання», то все одно дискрецію росту і прийняття рішення ми відносимо до інституту Президента», – зауважує Оксана Сироїд.

      Заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда звернув увагу присутніх на те, що сподівання на внесення змін до Конституції України, без яких судова реформа неможлива, поки що не виправдовуються. Такі зміни започатковано, але виглядає так, що вони здебільшого є косметичними і не дадуть змінити сутність правосуддя. «Без оновлення суддівського корпусу є ризик, що передбачена змінами до Конституції нова Вища рада правосуддя, де більшість становитимуть судді, обрані суддями, лише відтворюватиме судову систему з усіма її вадами – політичною слухняністю, корумпованістю, низьким рівнем довіри до суду», – зазначив Р. Куйбіда.

     Під час другої сесії круглого столу «Судові реформи в Україні, інших країнах Східної Європи і Балкан: здобутки і прорахунки» присутні мали можливість ознайомитись із досвідом Словаччини, Польщі, Боснії та Герцеговини щодо проведення судової реформи та оновлення суддівського корпусу.

      Третя секція заходу була присвячена питанням люстрації, переатестації та перепризначення суддів.

      У ході дискусії експерти дійшли висновку, що разом із утіленням у Конституції України європейських стандартів формування Вищої ради юстиції та утворенням нової, більш простої судової системи необхідним є впровадження процедури оновлення суддівського корпусу.

 

                                                        З сайту Вищої ради юстиції