Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З 15 березня 2018 року вступили в дію зміни до Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких експертизи в межах кримінальних проваджень, у тому числі судово-медичні, будуть призначатися не слідчим, а слідчим суддею (ст.242 КПК України).
Це нововведення змінило лише суб’єкта призначення експертизи, а не підстави для її проведення.
Зокрема, якщо при виявленні трупа у слідчого є об’єктивні підстави вважати, що людина померла не природною смертю, він вносить відомості про даний факт у Єдиний реєстр досудових розслідувань і після цього невідкладно звертається з письмовим клопотанням до слідчого судді про призначення судово-медичної експертизи для визначення причин смерті (раніше сам слідчий виносив постанову про призначення експертизи).
Слідчий суддя розглядає клопотання слідчого про призначення експертизи за правилами, визначеними у ст.244 КПК України та виносить відповідну ухвалу. Згідно із частиною 3 цієї норми таке клопотання розглядається не пізніше п’яти днів із дня його надходження до суду.
Однак, судді будуть вживати усіх можливих заходів для їх розгляду невідкладно і без жодних зволікань.
Висновок експерта виготовляється на підставі даної ухвали слідчого судді у місячний термін з моменту призначення експертизи, але тіло віддається на поховання після завершення розтину на підставі письмового дозволу прокурора (як і раніше).
У випадку ненасильницької (природної) смерті людини експертиза не призначається і дані зміни не впливають на процедуру видачі дозволу на поховання тіла.